76. rocznica wybuchu powstania
w getcie warszawskim

Żonkile Przygotowane wcześniej żonkile czekają na pierwszych odbiorców – uczniów, nauczycieli i inne osoby

Dnia 19 kwietnia 2019 r. przypadała 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przez cały dzień prowadziło już po raz siódmy wraz z wolontariuszami akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Do grona Aambasadorów akcji dołączyli w tym roku Ewa Błaszczyk, Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz.

Żonkile Przygotowywanie akcji plakatowej
przez uczennice klasy II d
Paulinę i Karolinę
Żonkile Nasz kolega Ivan z Bułgarii
także włączył się w Akcję Żonkile

W tym roku – 2019 – dołączyliśmy także my – uczniowie Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie wraz z naszymi nauczycielami.

Żonkile

W kampanii pod hasłem Łączy nas pamięć z ich udziałem najważniejsze jest rozpowszechnianie symbolu żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Nasza tegoroczna akcja objęła rozwieszenie plakatów na terenie szkoły i jej otoczenia, przygotowanie papierowych żonkili oraz ich rozdysponowanie wśród uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz mieszkańców Iławy.

W trakcie zajęć historii i godzin wychowawczych odbywają się prezentacje filmów dotyczących powstania w getcie oraz przedstawiane są prezentacje dotyczące Marka Edelmana i Getta Warszawskie go oraz przebiegu walki Żydów o wolność.

Żonkile

Całość wydarzenia zorganizowała i przeprowadziła klasa II d

GRZEGORZ GRABSKI
– Koordynator Akcji Żonkile